IH közlemények

A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből finanszírozott fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 18/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2.

A Nemzeti Irányító Hatóság a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében támogatást nyújt a 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikke alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások keretében támogatott tevékenységek – támogatáson felüli – önerő részének finanszírozására felvett beruházási hitelek kamatköltségéhez. 

A kamatköltség támogatással adható beruházási hitel nyújtásának feltételeit a mellékelt Közlemény tartalmazza.

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a KAP-RD57-24 kódszámú LEADER Helyi Akciócsoportok támogatása című pályázati felhívás (a továbbiakban: felhívás) tekintetében az alábbi tájékoztatást adja. 

A felhívás 2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje pontja szerint a támogatási kérelmek benyújtására 2024.04.23. - 2024.05.06. között volt lehetőség. 

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a VP3-17.1.1.-16 kódszámú, „A mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” című és a KAP-RD16-1-24 kódszámú, a „Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer (MKR II. pillér): Díjtámogatott mezőgazdasági biztosítás” című pályázati felhívások tekintetében, illetve a vonatkozó Irányító Hatósági tájékoztató keretében meghatározott kárhányad vizsgálat alapján az alábbiakban letölthető tájékoztatást adja.

2024. április 9-én megjelent a Magyar Közlönyben a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv fiatal mezőgazdasági termelői támogatásáról szóló 21/2024. (IV.9.) AM rendelet. Jelen közlemény bemutatja, hogy a Magyar Államkincstár mi alapján állapítja meg a mezőgazdasági tevékenység megkezdésének időpontját, különös tekintettel az őstermelők családi gazdasága tagjaira.

 A tájékoztató PDF formátumban az alábbiakban elérhető, letölthető.

A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 5/2024. számú közleményében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 16. § alapján - az uniós jogi aktusban foglalt előírások teljesítésének vizsgálatát követően – bizonyos mezőgazdasági biztosítási szerződések jóváhagyásáról rendelkezett a 2024-es év tekintetében.

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága tájékoztatja a támogatást igénylőket, hogy a 2024. március 20. napján megjelent „Az erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus károkozást követő helyreállítása” című (KAP-RD41-2-24 kódszámú) pályázati felhívás az alábbi ponttal kiegészült: 13. csatolandó mellékletek listája.

A Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (a továbbiakban: KAP ST) alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások vonatkozásában kiemelt jelentőséggel bír a mezőgazdasági üzemek méretének meghatározására szolgáló Standard Termelési Érték (STÉ). Külön is kiemelendő, hogy a mezőgazdasági beruházásokat, fejlesztéseket támogató pályázati felhívásokban jogosultsági feltételként kerül meghatározásra az STÉ módszertan alapján megállapított legalább 10.000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezés.

A Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (a továbbiakban: KAP ST) alapján meghirdetésre kerülő, a mezőgazdasági üzemek fejlesztését célzó pályázati felhívások keretében azok a mezőgazdasági termelők lehetnek jogosultak támogatása, akik igazolják, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

A vonatkozó európai uniós előírásokkal összhangban a mezőgazdasági termelők évente pályázhatnak az adott gazdasági év termelési veszteségeire megkötött mezőgazdasági biztosítási szerződések díjához nyújtott támogatásra. A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 16. § (2) bekezdése alapján az Irányító Hatóság (IH) a biztosítási szerződés általános és különös feltételeit a biztosító benyújtott kérelmére - az uniós jogi aktusban foglalt előírások teljesítésének vizsgálatát követően - jóváhagyja.