Jelentős magyar siker a nemzeti forrásból finanszírozott átmeneti nemzeti támogatások kivezetésének megakadályozása, így azok további fokozatos csökkentés mellett egészen 2027-ig nyújthatóak. A jogcímenkénti maximális borítéknagyságok mértéke az átmeneti időszakhoz képest 2023-ban nem változik (a 2013-as boríték legfeljebb 50%-a), majd 2024-től évi 5 százalékpontos lépcsőkben kezd csökkenni. Az aktuális év fajlagos támogatási mértéke e maximális borítéktól, valamint a nemzeti költségvetés aktuális helyzetétől függően változik.
Az átmeneti nemzeti támogatás az érzékeny, munkaigényes ágazatokat segítő támogatási konstrukció a tej-, a szarvasmarha-, a juh- és a dohányágazat magyarországi fennmaradása tekintetében kiemelt jelentőséggel bír. A bázisjogosultság alapon történő kifizetések az alaptámogatáshoz hasonlóan a banki (elő)finanszírozásban (is) kiemelt szerepet játszanak. Az igénybevétel feltételei, a jogosultsági kritériumok, a kedvezményezett ágazatok köre, illetve a forráselosztási arány sem változik.
Az új szabályok ugyanakkor lehetőséget adnak a több mint egy évtizedre visszanyúló referencia időszakok felülvizsgálatára. Annak érdekében, hogy a kifizetések célzottsága javuljon és források valóban az adott ágazathoz kerüljenek, Magyarország élt ezzel a lehetőséggel és a 2018-as évet bázisként alkalmazva, frissítette a bázisjogosultságok rendszerét. Ennek részleteiről külön tájékoztató segítette az érintetteket, amely a Magyar Államkincstár honlapján érhető el.
A jogcímrendelet itt érhető el.