Gyakori kérdések
Mi a teendő, ha a szaporítási időszak átnyúlik a következő évre?
Amennyiben a szaporítási esemény a kérlelem benyújtási évére is átnyúlik, úgy célszerű a vonatkozási évre lezárni a bejelentést, majd a következő év január 1-től új bejelentést indítani.
Milyen feltételek teljesülését vizsgálja a területi monitoring rendszer?
A területi monitoring rendszer 2023-ban a következő jelenségeket észleli a mezőgazdasági parcellákon:
- nem támogatható területi elemek jelenléte a parcellán (pl. épületek, utak, egyéb infrastruktúra, nyílt vízfelület);
- a parcellán belüli felszínborítás egységessége (annak vizsgálata, hogy egy bejelentett parcellán egy, és nem több növénykultúrát termesztenek);
- a parcellán jelen levő növénykultúra beazonosítása;
- gyomosodás vagy más, nem kívánt fásszárú vegetáció megjelenése;
- a gyepterületek túllegeltetése.
Milyen szarvasmarha támogatásoknál fontos a szakszerű apaállat használat
igazolása?
A szakszerű apaállat használat igazolása anyatehéntartás és hízottbika tartás támogatás esetében feltétele a támogatásnak. Anyetehéntartás támogatás esetében a született borjakhoz tartozó termékenyítéseken kívül a kérelem benyújtás évére vonatkozó apaállat használat ellenőrzéséhez az adott évben beküldött termékenyítés bizonylatok kerülnek ellenőrzésre a NÉBIH által vezetett adatbázisokból.
Hízott bika tartás támogatás esetében a kérelemben megjelölt egyedek tekintetében vizsgálandó, hogy a fogantatáskori tenyészetekben az apaállat használat megfelelő volt-e, azaz állt-e központi lajstromszámos bika a tenyészetben és/vagy a kérelmezett bika anyjához megfelelően bejelentésre kerültek-e a szaporítási bizonylatok. Hazai születésű kérelmezett egyed esetében ezen adatok a NÉBIH által vezetett adatbázisból kerülnek ellenőrzésre, míg külföldi születésű egyedek esetében a Magyar Állattenyésztők Szövetsége vagy a fajta fenntartásáért felelős tenyésztőszervezet bevonásával történik meg a vizsgálat.
Hol találja a tenyésztőszervezetek elérhetőségét a gazdálkodó?
A tenyésztőszervezetek a világhálón megtalálhatók, ahol pontos telefonos elérhetőségük is megtalálható.
Milyen teendői vannak a kérelmezőnek, ha külföldi születésű
egyedre nyújtotta be hízottbika tartás támogatási kérelmét?
A kérelem benyújtó pontos feladatait a kérelem benyújtó felületen rögzítettük, azt a megküldött KR dokumentum nyilatkozat blokkja tartalmazza. Ezen felül a szükséges teendőkről a Kincstár honlapján is elérhető egy tájékoztató anyag, mely az alábbi linken tekinthető meg: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/13888416/tajekoztatok
Hogyan nyújtsak be cégnek képet?
Az alkalmazásba történő bejelentkezést pontosan úgy kell csinálni, mint az elektronikus benyújtó felületen.
A fényképet készítő meghatalmazottnak hozzanak létre mobilGAZDA fiókot, ne a cégnek, a meghatalmazott lépjen be KAÜ-vel, majd a bal oldali menüsáv tetején válassza ki a meghatalmazott a képviseltjei közül a céget, így pedig már lehetséges lesz az ügyfélkapuval elérhető menüpontok megnyitása és teljes körű használata a cégnél is, beleértve a fényképkészítés menüpontot is.
Cégek és szervezetek (pl. önkormányzatok), mivel nem tudnak ügyfélkapuval belépni, ezért csak az emelt szintű regisztrációval elérhető funkciókat tudják megnyitni, de például a fényképkészítést vagy az egységes kérelem területadatokat nem, így mindenképp javasoljuk a fenti leírás szerint a meghatalmazottal történő belépést.
Szaporítási események bejelentésénél a teljes határidőt ki kell várni,
vagy folyamatosan megtehető a bejelentés?
A szaporítási események az év során folyamatosan bejelenthetők, nem szükséges kivárni a határidő végét, azaz 2023.12.31-et. A bejelentési lehetőségekről és teendőkről az https://portal.nebih.gov.hu/enar honlapon tájékozódhat, ahol a tenyészetek tartói és az inszeminátorok részére is elérhető tájékoztató anyag.
Mi az a területi monitoring rendszer?
A területi monitoring rendszer (TMR) segítségével a Magyar Államkincstár a Közös Agrárpolitika területalapú támogatásaiban kérelmezett mezőgazdasági parcellák állapotát követi nyomon annak érdekében, hogy a támogatások jogosultsági feltételeinek betartásáról meggyőződjön. A TMR működése elsősorban nagy mennyiségű, ingyenesen elérhető, Sentinel műholdról felvett képi adat elemzésén alapul. A Sentinel műholdcsalád olyan európai műholdakból áll, amelyek Európa területéről 5-6 naponta teljes egészében új felvételt készítenek. Olyan hagyományos optikai szenzorral, illetve radar alapú képalkotási eszközökkel vannak felszerelve, amelyek kifejezetten alkalmasak a mezőgazdasági területek állapotának felmérésére. Ezeket a képi adatokat az Államkincstár informatikai rendszere automatikusan letölti, összeveti őket a kérelemben megadott területi adatokkal, majd egy algoritmus segítségével kiértékeli, hogy az elemzés alapján a parcellán betartották-e a támogatási feltételeket.
Egy gazdálkodó 2018-ban tartott állatot és földje is volt, igényelt támogatást
is, de azóta felhagyott a gazdálkodással (állata és földje sincs). Kell-e minimum 1
hektár a Történelmi Bázis (TB) igényléshez vagy az csak a mindenkori kifizetéshez
kell? Tehát tudja e most idén a jogosultságot igényelni föld nélkül és azt
tovább adni?
A TB igényléshez/megállapításhoz nem kell az 1 hektár, csak a 2018. évi jóváhagyott állatlétszám. A TB utáni kifizetés feltétele, hogy legyen legalább 1 hektár támogatható terület és állattartóként a TIR-ben legyen nyilvántartva. A megállapítás után tehát eladható, átadható a TB annak, aki esetlegesen megfelel a kifizetés két feltételének. A tej TB-re vonatkozó külön feltétel, hogy csak olyan ügyfélnek ruházható át, aki tejhasznú tehéntartás támogatás feltételeinek megfelelő tehenet tart, és a saját TB-je és az átvett TB összege nem lehet több, mint 8042 kg/állat.
Oldalszámozás
- 1. oldal
- Következő oldal